info@konyaomurga.com   0 552 743 42 42   0 332 323 21 58  

0 332 323 21 58
0 552 743 42 42

Fibromiyalji Terapisi

 Fibromiyalji

Fibromiyalji; Kas iskelet sistemi rahatsızlığı özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda belirgin olmak üzere kas eklem ağrısına, yorgunluğa sebep olan rahatsızlıktır.

Fibromiyalji’ nin Belirtileri Nelerdir?

3 aydan uzun süren yaygın vücut ağrısı oluşur. Ağrı ana belirtidir. Kaslarda ve eklemlerde hissedilen ağrı günden güne, haftadan haftaya değişebilir. Ağrının yeri vücudun farklı yerlerinde dolaşma eğilimi gösterse de en sık boyun, bel, kollar, göğüs, kalça ve bacaklarda hissedilir.

 • Dinlendirmeyen uyku çok sık görülür
 • Sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde yorgunluk,
 • Gerilim veya migren tipi baş ağrısı, başta sersemlik hissi olabilir
 • Konsantrasyon güçlüğü,
 • Eller, kollar, ayaklar, bacaklar veya yüzde hissizlik veya karıncalanma hissedilebilir.
 • Karın ağrısı, şişlik, kabızlık, ishal gibi mide-bağırsak sistemiyle ilgili şikayetler olabilir.
 • Adet öncesi gerginlik, ağrılı adet dönemleri
 • Sık İdrara Çıkma

Bu şikayetlerin hepsi aynı anda görülmeyebilir, belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak kas ve eklem ağrıları, dinlendirmeyen uyku ve yorgunluk en sık görülen şikayetlerdir.

Fibromiyalji’ nin Nedeni Nedir?

Fibromiyalji’nin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. 

 • Stres,
 • Kaygı, 
 • Depresyon, 
 • Dinlendirmeyen uyku
 • Bazı romatizmal ve hormonal sorunlara ilişkili olabileceği düşünülmektedir. 
 • Aşırı egzersiz veya ağır sporlar yapmak, 
 • Hareketsizlik, 
 • Soğuk ve nemli havalar, 
 • Psikolojik stresler ağrıları arttırır. 

Fibromiyalji Tanısı Nasıl Konur?

3 aydan daha uzun süren, vücutta yaygın ağrı ve 18 hassas noktadan en az 11’ de üzerine bastırmakla aşırı hassasiyetin meydana gelişi Fibromiyalji tanısının olmazsa olmaz ilk şartıdır.
Fibromiyalji de sık rastlanılan bulgulardan en az 3’ ü ve eşlik eden diğer bulgulardan herhangi birinin birlikte bulunması tanıyı destekleyecektir. Bu yakınmalar sabahları hareketsiz kalmada, soğukta, nemde, kasvetli kapalı havalarda ve aşırı aktivitelerde, mutsuzluk hallerinde artar, sıcak havalarda, masaj veya sıcak uygulamalarda hatta tatilde azalır.
Aslında bu tip belirtilerin başka sorunlu kişilerde bulunanlarla yakın benzerlikler göstermesinden dolayı fibromiyalji tanısı koymak oldukça zordur. Bu yüzden doktor sorunlu kişinin tıbbi gelişmesini tam olarak sorgulamak zorundadır. Eğer bu şikayetler 3 aydan fazla sürüyorsa fibromiyalji den şüphelenilmesi gerekir.

Tanı Koyarken Hangi Tetkikler Yapılmalıdır?

Fibromiyalji’ de; Laboratuvar, röntgen gibi herhangi bir kesin tanı yöntemi yoktur. Bunlar, ancak ayırıcı tanıda değer taşıyabilir. Bu amaçla tam kan sayımı, idrar tahlili, tiroit hormon testleri veya romatizma testleri istenebilir. Özetle doktor tanısını sadece sorunlu kişinin tahliline ve filmine dayanarak değil tersine sorunlu kişiyi dinleyerek ve detaylı muayene ettikten sonra koymalıdır.
sorunlu kişilerde hassas nokta tespiti ve bazı standart soruları içeren ” FİBROMİYALJİ RİSK TESTİ” mutlaka yapılmalıdır. Sizde bu testi yaparak kendinizde Fibromiyalji olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sorunlu Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Sorunlu Kişiler tüm problemlerine rağmen hayattan elini eteğini çekmemeli ve katılımlı bir yaşam sürmelidir.Sorunlu Kişinin kısıtlanmış olan yaşamsal tüm fonksiyonlarının yeniden artırılması gerekir. Sorunlu Kişilere başta ağrı ve diğer sorunlarla baş edebilme stratejilerinin etaplar halinde öğretilmesi temel amaç olmalıdır. Fibromiyalji terapisinde hekim sorunlu kişi işbirliği son derece önemlidir. O halde terapinin ilk basamağı sorunlu kişinin ve yakınlarının eğitimidir. İkinci olarak; Egzersiz terapisi; kondisyonu artırmakta, travmaları ve dışarıdan gelen zararlı uyaranları azaltmakta ve ağrı kısır döngüsünü kırabilmektedir. İlaç terapisi Fizik terapisi yöntemleri, lokal enjeksiyonlar, uygun diyet ve düzenli su içme terapisi yöntemleri arasındadır.

Hangi Yaşlarda Sık Görülür? Kadınlarda mı Erkeklerde mi Daha Sık Görülür?

Fibromiyalji her yaşta ve her iki cinste görülebilmekle birlikte en sık 30-60 yaşlar arasında kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Bunun en belirgin sebebi kadınların erkeklere oranlara vücutlarının daha kolay deformasyona uğramasıdır.